U.S. House
|
| Candidate | Vote Count | Vote Percent | | Winner | |
District 1 Southeast - Bucks Co
DEMOCRATS
| WALLACE [Dem] | 27,652 | 56% | (X) |
| REDDICK [Dem] | 17,288 | 35% | |
| BACHER [Dem] | 4,006 | 8% | |
|
District 1 Southeast - Bucks Co.
REPUBLICANS
| FITZPATRICK [GOP] [I] | 31,374 | 67% | (X) |
| MALIK [GOP] | 15,451 | 33% | |
|
District 2 NE Philadelphia
DEMOCRATS
| BOYLE [Dem] [I] | 23,261 | 64% | (X) |
| LAWRENCE [Dem] | 12,814 | 36% | |
|
District 3 SW Philadelphia
DEMOCRATS
| EVANS [Dem] [I] | 72,106 | 81% | (X) |
| JOHNSON [Dem] | 17,153 | 19% | |
|
District 4 Southeast
DEMOCRATS
| DEAN [Dem] | 42,625 | 73% | (X) |
| GOODMAN [Dem] | 9,645 | 16% | |
| HOEFFEL [Dem] | 6,431 | 11% | |
|
District 5 SE - Delaware Co.
DEMOCRATS
| SCANLON [Dem] | 16,804 | 28% | (X) |
| LAZER [Dem] | 8,892 | 15% | |
| LUNKENHEIMER [Dem] | 9,044 | 15% | |
| SHEEHAN [Dem] | 6,099 | 10% | |
| VITALI [Dem] | 5,558 | 9% | |
| LI [Dem] | 4,126 | 7% | |
| WRIGHT [Dem] | 3,046 | 5% | |
| KIRKLAND [Dem] | 2,327 | 4% | |
| DAVIDSON [Dem] | 2,275 | 4% | |
| ARATA [Dem] | 913 | 2% | |
|
District 7 East - Lehigh Co
DEMOCRATS
| WILD [Dem] | 15,001 | 33% | (X) |
| MORGANELLI [Dem] | 13,565 | 30% | |
| EDWARDS [Dem] | 11,510 | 26% | |
| RUGGLES [Dem] | 2,443 | 5% | |
| DAUGHERTY [Dem] | 1,718 | 4% | |
| CLARK [Dem] | 766 | 2% | |
|
District 7 East - Lehigh Co.
REPUBLICANS
| NOTHSTEIN [GOP] | 16,004 | 50% | |
| BROWNING [GOP] | 15,696 | 50% | |
|
District 8 NE - Lackawanna Co.
| John Chrin | 15,136 | 48% | (X) |
| Joe Peters | 10,927 | 35% | |
| Robert Kuniegel | 5,218 | 17% | |
|
District 9 East - Luzerne Co.
| Denny Wolff | 11,020 | 41% | (X) |
| Gary Wegman | 8,450 | 31% | |
| Laura Quick | 7,616 | 28% | |
|
District 9 East - Luzerne Co.
| Dan Meuser | 26,568 | 53% | (X) |
| George Halcovage | 12,032 | 24% | |
| Scott Uehlinger | 11,541 | 23% | |
|
District 10 East - Dauphin Co.
| George Scott | 13,924 | 36% | |
| Shavonnia Corbin-Johnson | 13,376 | 35% | |
| Eric Ding | 6,912 | 18% | |
| Alan Howe | 4,157 | 11% | |
|
District 11 S Central - Lancaster
| Lloyd Smucker [I] | 34,002 | 59% | (X) |
| Chet Beiler | 24,063 | 41% | |
|
District 12 NE Central
| Marc Friedenberg | 12,713 | 51% | |
| Judy Herschel | 12,407 | 49% | |
|
District 12 NE Central
| Tom Marino [I] | 39,537 | 67% | (X) |
| Doug McLinko | 19,435 | 33% | |
|
District 13 South Central
| John Joyce | 14,615 | 22% | (X) |
| John Eichelberger | 13,101 | 20% | |
| Steve Bloom | 12,195 | 18% | |
| Doug Mastriano | 10,485 | 16% | |
| Art Halvorson | 10,161 | 15% | |
| Travis Schooley | 3,030 | 5% | |
| Bernie Washabaugh | 1,908 | 3% | |
| Ben Hornberger | 1,182 | 2% | |
|
District 14 Southwest
| Bibiana Boerio | 17,755 | 43% | (X) |
| Adam Sedlock | 9,944 | 24% | |
| Robert Solomon | 7,831 | 19% | |
| Tom Prigg | 5,724 | 14% | |
|
District 14 Southwest
| Guy Reschenthaler | 23,245 | 55% | (X) |
| Rick Saccone | 18,734 | 45% | |
|
District 15 NW Central
| Susan Boser | 20,135 | 74% | (X) |
| Wade Jodun | 6,902 | 26% | |
|
District 16 Northwest
| Chris Rieger | 9,681 | 63% | |
| Robert Multari | 5,764 | 37% | |
| Ron Dinicola | 0 | 0% | |
|
District 18 Pittsburgh and suburbs
| Mike Doyle [I] | 51,879 | 76% | (X) |
| Janis Brooks | 16,488 | 24% | |
|
Pa. State House
|
| Candidate | Vote Count | Vote Percent | | Winner | |
District 2
| Bob Merski | 2,941 | 47% | (X) |
| Jay Breneman | 2,086 | 33% | |
| Rick Filippi | 1,215 | 19% | |
|
District 2
| Timothy Kuzma | 1,480 | 61% | (X) |
| Laban Marsh | 944 | 39% | |
|
District 12
| Daniel Smith | 1,494 | 62% | (X) |
| Honora Rockar | 920 | 38% | |
|
District 19
| Jake Wheatley [I] | 2,776 | 48% | (X) |
| Aerion Abney | 2,416 | 42% | |
| Ebony Taylor | 560 | 10% | |
|
District 20
| Adam Ravenstahl [I] | 4,130 | 59% | (X) |
| Mike Devine | 2,827 | 41% | |
|
District 21
| Sara Innamorato | 5,905 | 64% | (X) |
| Dom Costa [I] | 3,290 | 36% | |
|
District 24
| Ed Gainey [I] | 6,797 | 81% | (X) |
| William Anderson | 879 | 11% | |
| Todd Koger | 693 | 8% | |
|
District 30
| Betsy Monroe | 2,193 | 39% | (X) |
| Jacob Pavlecic | 1,889 | 34% | |
| Kareem Kandil | 1,486 | 27% | |
|
District 32
| Anthony DeLuca [I] | 4,163 | 68% | (X) |
| Erin Vecchio | 1,992 | 32% | |
|
District 34
| Summer Lee | 6,892 | 68% | (X) |
| Paul Costa [I] | 3,274 | 32% | |
|
District 40
| Sharon Guidi | 2,199 | 55% | (X) |
| Ed Eichenlaub | 1,774 | 45% | |
|
District 40
| Natalie Mihalek | 2,724 | 47% | (X) |
| James Roman | 1,623 | 28% | |
| Paul Dixon | 1,480 | 25% | |
|
District 44
| Valerie Gaydos | 1,350 | 30% | |
| David Bachman | 1,319 | 29% | |
| Bob Doddato | 1,187 | 26% | |
| Scott LaRue | 659 | 15% | |
|
District 46
| Byron Timmins | 2,632 | 55% | (X) |
| Rueben Brock | 2,126 | 45% | |
|
District 48
| Clark Mitchell | 3,465 | 68% | (X) |
| Joseph Zupancic | 1,610 | 32% | |
|
District 48
| Tim O'Neal [GOP] | 5,441 | 55% | (X) |
| Clark Mitchell [Dem] | 4,338 | 44% | |
| Demo Agoris [Lib] | 158 | 2% | |
|
District 49
| Steven Toprani | 3,192 | 77% | (X) |
| Randy Barli | 931 | 23% | |
|
District 53
| Steve Malagari | 2,095 | 62% | (X) |
| Leon Angelichio | 1,308 | 38% | |
|
District 54
| Jon McCabe | 2,224 | 65% | (X) |
| Robert Bertha | 1,189 | 35% | |
|
District 54
| Bob Brooks | 1,707 | 35% | (X) |
| Michael Korns | 1,312 | 27% | |
| Maryalice Newborn | 1,296 | 26% | |
| Bryan Kline | 598 | 12% | |
|
District 62
| Logan Dellafiora | 2,076 | 64% | (X) |
| Aaron Lehman | 1,146 | 36% | |
|
District 62
| Jim Struzzi | 1,907 | 41% | (X) |
| Julie Anderson | 1,623 | 35% | |
| Mike Baker | 850 | 18% | |
| Shane Caylor | 305 | 7% | |
|
District 68
| Clint Owlett | 5,944 | 77% | (X) |
| Dennis Weaver | 1,345 | 17% | |
| Mark Hamilton | 472 | 6% | |
|
District 68
| Clint Owlett [GOP] | 7,834 | 76% | (X) |
| Carrie Heath [Dem] | 2,472 | 24% | |
|
District 71
| Jim Rigby | 2,003 | 49% | (X) |
| Justin Capouellez | 1,426 | 35% | |
| Matt Sernell | 628 | 15% | |
|
District 74
| Dan Williams | 1,781 | 44% | (X) |
| Josh Maxwell | 1,506 | 37% | |
| Frank Pryor | 773 | 19% | |
|
District 79
| Lou Schmitt | 3,751 | 67% | (X) |
| Sharon Bream | 1,869 | 33% | |
|
District 80
| Jim Gregory | 4,375 | 52% | (X) |
| Chris Creek | 4,020 | 48% | |
|
District 82
| John Hershey | 2,602 | 35% | (X) |
| James Junkin | 1,135 | 15% | |
| Tracy Markle | 991 | 13% | |
| Jerry Leach | 993 | 13% | |
| Joseph Ughetto | 718 | 10% | |
| Josh Fultz | 398 | 5% | |
| Beth Laughlin | 274 | 4% | |
| Terrance Shepler | 183 | 2% | |
| Nicole Sherlock-King | 163 | 2% | |
|
District 91
| Dan Moul [I] | 4,164 | 80% | (X) |
| Kurt Holland | 1,033 | 20% | |
|
District 92
| Dawn Keefer [I] | 4,827 | 62% | (X) |
| Joshua Hershey | 2,364 | 30% | |
| Curt Werner | 582 | 7% | |
|
District 93
| Mike Jones | 5,641 | 85% | (X) |
| Matt Jansen | 1,008 | 15% | |
|
District 105
| Andrew Lewis | 4,633 | 64% | (X) |
| Adam Klein | 2,625 | 36% | |
|
District 106
| Jill Linta | 1,855 | 52% | (X) |
| Rob Myers | 1,684 | 48% | |
|
District 112
| Kyle Mullins | 4,237 | 43% | (X) |
| Tom Carlucci | 2,733 | 28% | |
| Randy Castellani | 1,760 | 18% | |
| Francis McHale | 672 | 7% | |
| Robert Castellani | 383 | 4% | |
|
District 127
| Tom Caltagirone [I] | 855 | 55% | (X) |
| Manny Guzman | 703 | 45% | |
|
District 131
| Justin Simmons [I] | 3,201 | 70% | (X) |
| Bev Plosa-Bowser | 1,362 | 30% | |
|
District 134
| Ryan Mackenzie [I] | 3,306 | 71% | (X) |
| Ron Beitler | 1,328 | 29% | |
|
District 143
| Wendy Ullman | 2,720 | 51% | |
| Tim Brennan | 2,666 | 49% | |
|
District 155
| Danielle Otten | 3,301 | 82% | (X) |
| Ronald Graham | 712 | 18% | |
|
District 158
| Eric Roe [I] | 3,006 | 90% | (X) |
| Don Westbrook | 351 | 10% | |
|
District 160
| Anton Andrew | 2,157 | 53% | (X) |
| Cathy Spahr | 1,875 | 47% | |
|
District 165
| Alex Charlton [I] | 4,473 | 66% | (X) |
| Regina Scheerer | 2,347 | 34% | |
|
District 167
| Kristine Howard | 3,114 | 79% | (X) |
| Jeff McFall | 849 | 21% | |
|
District 168
| Kristin Seale | 2,653 | 51% | |
| Philip Block | 2,588 | 49% | |
|
District 175
| Michael O'Brien [I] | 4,111 | 58% | (X) |
| Debby Derricks | 3,008 | 42% | |
|
District 176
| Claudette Williams | 1,326 | 74% | (X) |
| Tia Fritz | 472 | 26% | |
|
District 177
| Joe Hohenstein | 1,675 | 37% | (X) |
| Sean Kilkenny | 1,071 | 24% | |
| Maggie Borski | 1,064 | 24% | |
| Dan Martino | 675 | 15% | |
|
District 178
| Wendi Thomas [GOP] | 6,263 | 50% | |
| Helen Tai [Dem] | 6,359 | 50% | |
|
District 179
| Jason Dawkins [I] | 2,129 | 76% | (X) |
| Abu Edwards | 683 | 24% | |
|
District 181
| Malcolm Kenyatta | 2,217 | 42% | (X) |
| Lewis Nash | 1,402 | 27% | |
| Lewis Thomas | 941 | 18% | |
| Alex Deering | 405 | 8% | |
| Gilberto Gonzalez | 303 | 6% | |
|
District 183
| Zach Mako [I] | 2,838 | 73% | (X) |
| Cindy Miller | 1,063 | 27% | |
|
District 184
| Elizabeth Fiedler | 4,593 | 51% | (X) |
| Jonathan Rowan | 3,320 | 37% | |
| Tom Wyatt | 665 | 7% | |
| Nicholas Didonato | 418 | 5% | |
|
District 188
| James Roebuck [I] | 3,800 | 56% | (X) |
| Diane Settles | 1,756 | 26% | |
| Jeff Curry | 1,208 | 18% | |
|
District 189
| Adam Rodriguez | 1,013 | 56% | (X) |
| Christa Caceres | 795 | 44% | |
|
District 190
| Vanessa Brown [I] | 4,382 | 65% | (X) |
| Ray Bailey | 1,323 | 20% | |
| Wanda Logan | 1,042 | 15% | |
|
District 193
| Torren Ecker | 1,782 | 27% | |
| Barry Cockley | 1,783 | 27% | |
| John Wardle | 1,536 | 24% | |
| Andrew Myers | 1,404 | 22% | |
|
District 197
| Danilo Burgos | 1,292 | 52% | (X) |
| Frederick Ramirez | 1,193 | 48% | |
| Emilio Vazquez | 0 | 0% | |
|
District 198
| Rosita Youngblood [I] | 4,244 | 69% | (X) |
| Bernard Williams | 1,925 | 31% | |
|
District 199
| Jason Kelso | 3,011 | 50% | |
| Barbara Gleim | 3,040 | 50% | |
|
District 200
| Chris Rabb [I] | 7,855 | 52% | (X) |
| Melissa Scott | 7,208 | 48% | |
|